Kimyasal Peeling

Kimyasal Peeling

Kimyasal peeling, bir veya birkaç kimyasalın deriye uygulanması ile deride çeşitli derinliklerde kontrollü hasar oluşturulması ve sağlıklı bir derinin ortaya çıkmasını hedefleyen uygulama yöntemidir. Kimyasal peelingde amaç, deri tabakalarında istenilen derinliğe kadar hasar oluşturmak ve rejenerasyon sırasında yara iyileşmesini ve çeşitli lezyonların tedavisini sağlamaktır.

KİMYASAL PEELİNG UYGULAMALARI

Yüzeysel Kimyasal Peeling

Meyve asitleri ile yapılan peeling yöntemidir. Bitkisel peeling, şeker kamışından elde edilen glikolik asitlerle ve sütte bulunan laktik asitlerle vs. uygulanabilir. Daha yaygın olarak bilinen isimleri ise alfa hidroksi asitler (AHA) dir. Bunlar oldukça küçük moleküller olduğu için epidermisi (cildin en üst tabakasını) kolayca geçebilmektedir. Ancak daha alt tabaka olan dermise geçemezler. Epidermisteki hücrelerin yenilenmesini tetikleyerek onların dış etkenlere olan toleransını arttırırlar. Hücre yenilenmesi dışında epidermal kökenli olan yüzeysel lekelerin tedavisinde de başarılı olmaktadır.

Bir başka yüzeysel peeling ise salisilik asitlerle (BHA) yapılan peelinglerdir. Bu madde daha yüzeysel olarak epidermisi (cildin en üst tabakasını) etkiler. Daha çok akne, siyah ve beyaz nokta tedavisinde ve ikincil olarak lekelerin tedavisinde de tercih edilmektedir. İşlem sonrası hemen günlük hayata dönülebilir. Bunun yanı sıra yüz, kırmızı bir renk alır. Daha sonra cilt rengi kahverengiye doğru koyulaşır ve 2-3 gün içinde deri dökülmeye başlar. İyileşme süreci yaklaşık 1 hafta sürmektedir. Bu süreci hızlandırmak için cilt temiz tutulmalı ve her gün birkaç defa yıkandıktan sonra cilde yoğun, dengeleyici ve onarıcı nemlendirici bir pomad sürülmelidir. Bununla birlikte cildin toparlanma sürecinde güneş kremi kullanımı da ihmal edilmemelidir.

%8, %35 ve %50’lik solüsyonlar ile yapılan peeling yöntemidir. Belirli oranda soyulma gerçekleştirilmektedir. Akne ve sivilce izleri, skarlar, cilt lekeleri ve kırışıklıkların tedavisinde çok etkilidir. İşlemden sonraki süreç, 2-3 gün kızarıklık, pullanma ve soyulma şeklinde geçtikten sonra cilt iyileşerek normale döner.

Kimyasal Peeling Öncesi İncelenmesi Gereken Durumlar

Aktif enfeksiyon
Açık yaralar ve aktif uçuk olması
Son 3-12 ay arasında geçirilmiş orta veya derin peeling
Yakın zamanda geçirilmiş yüz cerrahisi
Anormal skar oluşumu
Geç yara iyileşmesi
Salisilik asit peelingi için Aspirin alerjisinin olması
Yoğun sigara kullanımı
Gebelik / emzirme
Yoğun güneş ışığına maruz kalma riski
Geçirilmiş cerrahi girişimler (en az 6 ay beklenmelidir)

Kimyasal Peeling Seans Süresi Ve Seans Sayıları

Seanslar tedavi edilecek bölgenin büyüklüğüne göre ortalama 30 dk. sürmektedir.
Seans sayıları kişiden kişiye, vakaya ve uygulama türüne göre değişiklik göstermekle birlikte ortalama yüzeysel peeling uygulamalarında 2 – 4 hafta aralıklarla, 4 – 8 seans olarak belirlenmektedir.

Kimyasal Peeling Öncesi Uyarılar

Kimyasal peeling işleminden az 1 hafta öncesinden saç boyası yaptırılmamalıdır.
Tedavi için mümkün mertebe bahar ve kış ayları seçilmelidir.

Kimyasal Peeling Sonrası Uyarılar

Direkt güneş ışığına maruz kalınmamalı ve solaryumdan kaçınılmalıdır. Bu hassasiyet mümkün mertebe 6 ay süreyle sürdürülmelidir. Bu süre boyunca yüksek faktörlü güneş koruyucular kullanılmalıdır. Yaz aylarında şapka ve gözlük kullanmak da önleyici tedbirler arasındadır.

İlk gün duş yapılmamalı, 1 hafta süreyle ılık duş tercih edilmelidir.
2 – 3 gün sonrasında makyaj yapılmasında bir sakınca yoktur. Dudak ve göz makyajı yapılabilir.

Bize Ulaşın

  • Nailbey Mahallesi Vali Fahribey Caddesi Ünallar İş Merkezi No: 35 Kat:6 ELAZIĞ
  • +90 424 238 23 03 | +90 544 238 23 03
  • info@neclabak.com

Çalışma Saatleri

Pazartesi – Cumartesi:
09:00 – 19:00

Pazar:
Kapalı